נשירת שיער – על התופעה ודרכי טיפול בה

Table des matières

במידה ואתם חושדים שאתם סובלים מנשירת שיער, מומלץ בתור התחלה לפנות לרופא עור לבירור מעמיק. קיימות סיבות שונות לנשירת שיער וחשוב לשלול סיבות רפואיות. כמו כן, רופא יוכל להמליץ לכן על תכשירים שונים שיסייעו בהפחתת הנשירה. החל משמפו ייעודי או ספריי וכלה בתוספי תזונה ותרופות ייעודיות. 

נשירת שיער עלולה להיגרם בעקבות מצבים רפואיים שונים כמו מחלות שונות, מחלות של הקרקפת עצמה או נטייה גנטית. ככל שהגיל עולה, כך הסיכוי לנשירה על רקע גנטי תעלה. בשלב זה בחיים הנשירה עלולה להפוך לכזו שנכרת לעין ותוביל להתקרחות. 

תופעת ההתקרחות בקרב נשים וגברים בגילאי 35 ומעלה, לרוב נובעת מאותן סיבות בגינן מתקרחים הגברים. ההבדל העיקרי הוא דפוס ההתקרחות. בקרב נשים, דפוס ההתקרחות נוצר ממרכז הקרקפת או באופן אחיד לאורך הראש. 

כיצד לשמור על שיער בריא ומלא לאורך השנים ומהם הטרנדים החמים בתחום השיער כיום? קראו את המאמר הבא ותקבלו את התשובות לשאלות שמעסיקות נשים באופן יום – יומי.

 

התדירות המומלצת לחפיפת השיער

כאשר מדובר בשיער שומני – מומלץ לחפוף מידי יום. במידה ומדובר בשיער יבש יותר (בייחוד שיער שיבה או שיער צבוע) הפחיתו את תדירות החפיפות. 

 

טכניקות חפיפה מומלצות

בעת השימוש בשמפו, עסו את הקרקפת עצמה. זה לא פחות חשוב מחפיפת השערות. חפיפת השערות בלבד עלולה לתת לשיער מראה יבש. לאחר החפיפה בשמפו, השתמשו במרכך והשתדלו למרוח אותו לכל אורך השיער ועד כמה שניתן הימנעו ממגע שלו על הקרקפת. אלו יסייעו לכם בהגברת הברק לשיער, הפחתה של קצוות מפוצלים ושיפור עמידותו בפני קרינה של השמש ונזקים נוספים. 

 

שימו לב (!)

אין חשיבות משמעותית בבחירה של סוגי השמפו. מרביתן יביאו לתוצאה דומה, על אף שקיימים פערים משמעותיים במחיר בין סוגי שמפו שונים. רק במידה והינכן צובעות את השיער מומלץ לבחור בשמפו ייעודי לשיער צבוע. וכמו כן, במידה והשיער שלכן פגוע ויבש מאוד מומלץ להשתמש בשמפו ומרכך משולבים כתכשיר אחר. 

 

קיימים כיום בשוק מוצרים שונים שמאפשרים שימוש בשמפו ללא צורך בפעולת החפיפה כיוון שאלו נשארים על השיער. אלו נקראים מוצרי ניקיון על בסיס LEAVE ON. כמובן שמדובר במוצרים מומלצים פחות אשר עלולים להעלות את הסיכוי לגירויים בעור או לאלרגיות. היתרון בשימוש בחומרים אלו הוא החיסכון בזמן ובטרחה אך יחד עם זאת, שימוש בחומרים אלו עלולים לגרום לנזקים חמורים. 

 

ייבוש שיער באמצעות מכשיר פן

מומלץ להימנע מייבוש שיער באמצעות פן וזאת כיוון שהוא עלול לגרום לנזקים חמורים לשיער ולזקיקיו. ממחקרים שנעשו ברחבי העולם נמצא קשר ישיר בין תופעת ההתקרחות מסוג “הקרחה מרכזית צנטריפוגלית” לשימוש קבוע בפן ועיסוק יתר בשיער. מדובר בהתקרחות אשר תחל בקודקוד הראש ותתפשט באופן מעגלי לרחבי הקרקפת. תופעה זו מאפיינת פחות נשים אשכנזיות. לראשונה, הבחינו בקשר זה בקרב נשים אפרו – אמריקאיות אשר נטו להשתמש בתדירות גבוהה במסרק מחומם עשוי ברזל בשילוב עם שמנים שונים שייועדו לעיצוב השיער. 

 

איך מומלץ לסרק את השיער

את פעולת סירוק השיער יש לעשות בעדינות ובזהירות ומומלץ לבצעו מיד לאחר חפיפת השיער שכן לאחר חפיפה השיער יהיה רך יותר ונטול קשרים והסירוק יתבצע בקלות לעומת סירוק שיער יבש. 

האם יש קשר בין נשירת שיער לתזונה?

מקובל לחשוב שקיים קשר הדוק בין נשירת שיער למחסור בויטמינים או מינראליים, אך השערה זו אינה בהכרח נכונה. במרבית המקרים, בדיקות הדם לא יזהו מחסור שיכול להיות גורם לנשירה. יחד עם זאת, יש מספר תוספי תזונה שהוכחו כמאטים את קצב נשירת השיער לאחר שימוש של כשלושה חודשים:

  • ג’לטין
  • רוטס
  • היירבוסט

אלו אינם מחויבים במרשם רופא וזמינים להזמנות און ליין. 

תכשירים נוספים שיסייעו בהפחתת קצב הנשירה

  • היירגיין (HAIRGAIN) אשר מבוסס על מינוקסי – מויעד לנשים רק בריכוז של 2%
  • כדורי פינסטרייד- מדובר בכדור שחוסר את השפעת ההורמוניים האנדרוגניים האחראיים על שגשוגם של תאים בערמונית ומשפעים בין היתר על תופעת ההתקרחות שמופיעה כתוצאה מסיבות גנטיות. מדובר בכדור שנמכר במרשם רופא בלבד ומיועד כרגע לגברים בלבד כיוון שעדיין לא הוכח כיעילה עבור נשים. ההמלצה נטילת תרופה זו היא אך ורק במידה וקיימת בעיה בערמונית. לא מומלץ להשתמש בה מסיבות אסטטיות בלבד. 
  • כדורי אלדקטון- כדורים אשר במקור ייעודו לטיפול במחלות לחץ דם גבוה ומחלות כבד, כאשר בנוסף מתאפיינת בבלימה של נשירת שיער. גם במקרה זה, התרופה מיועדת אך ורק לטיפול בסובלים מהמחלות שצוינו מעלה. 

עובדות מעניינות על השיער

שורש השערה הוא אסופה של תאי עור מתים הקרויים “טריכוציטים”
שלבי צמיחת השיער: גדילה (אנגן); ירידת קצב הצמיחה (קטגן); מנוחה (טלוגן) ולבסוף נשירת השערה
זקיקי שיער עשירים בתאים המשמשים מקור לריפוי והתחדשות
למרבית בני האדם יש כ-100,000 זקיקים של שיער על הקרפקפת
נשירה שכוללת עד כ-100 שערות ביממה נחשבת בהחלט לתקינה

כיצד מומלץ לטפח שיער שיבה?

  • הימנעו מחשיפה ממושכת לשמש
  • הקפידו על חפיפה בתדירות נמוכה יחסית
  • הימנעו מחשיפת השיער לכלור באמצעות שימוש בכובע ים בעת שחיה
  • הקפידו על שימוש במרכך שיער שיעניק לשיער לחות מספקת

שיער לבן – חזר לאופנה?

כיום ישנן יותר ויותר נשים אשר נמנעות מצביעת השיער ומאפשרות לשיער הלבן לבלוט ולהתקיים. יתרה מכך, תוכלו למצוא כיום נשים צעירות אשר מבקשות לצבוע את שיערן ללבן באופן מכוון. התופעה מכונה “GRANNYHAIR” (שיערות סבתא) והיא תופסת תאוצה בימים אלו. 

שיער לבן טבעי – גם טרנד וגם המלצה רפואית

בתור התחלה מומלץ בהחלט להימנע מצביעת השיער. הצבע עלול לגרום לפגיעה בחלבון הקרטין ובעצם הופכת את השיערה לשברירית. כמו כן, חשיפה חוזרת ונשנית לצבע לשיער עלולה לגרום לפגיעה בעור הקרקפת ואף לתגובה אלרגית בעקבות מגע של העור עם חומרים כגון P-PHENYLENEDIAMINE (PPD) אשר מזיקים מאוד לעור. 

לסיכום, מקווים שהצלחנו לסייע לכן להבין כיצד ניתן לשמור על שיער מטופח, מלא ובריא. 

לייעוץ נוסף הינכן מוזמנות ליצור עמנו קשר או להשאיר פרטי התקשרות ונציג\ה מטעמנו יחזור אליכן בהקדם האפשרי