אחוז המתקרחים בקרב גברים בעולם

לא תמיד התקרחות היא סימן רב, על פי מחקרים שנערכו ברחבי העולם – ישנם מקרים שבהם קרחת נתפסת בתור משהו סמכותי, בוגר ודומיננטי אצל גברים כמובן. אך למרות האלמנטים הללו, מרבית הגברים מעדיפים שיער שופע ומלא בעיקר בשביל לעודד את הדימוי העצמי שלהם.

אם לא די בכך, על פי נתונים רבים לא מעט גברים חוו מצבים שונים של דיכאון, ובסיטואציות מסוימות אף מרגישים פחות מושכים במצב של התקרחות. במאמר הבא החלטנו לשים סוף לכל השאלות שאלות הקשורות להתקרחות אצל גברים. במאמר ננסה לנתח את כל הסיבות שיכולות לגרום להתקרחות אצל גברים, וכמובן נסביר מהן השיטות השכיחות ביותר שבאמצעותן ניתן למנוע התקרחות. במאמר יש גם בשורה נהדרת עבור גברים שכבר הקריחו, אך רוצים לחזור למצב שבו יש להם שיער שופע ומלא.

 

מהי התקרחות?

 

מצב שבו גבר מקריח הוא מצב הדרגתי, שמתרחש כאשר את השיער הנושר מחליף שיער דק ובהיר יותר – כך עד שהשיער פשוט לא גדל יותר במקום שממנו הוא נושר. ברוב המקרים אצל גברים ההתראה הראשונית על מצב של התקרחות מגיעה על ידי הופעת מפרצים בצד של הקרקפת ולעיתים אף בקדקוד הראש. כך הקרחת מתפתחת בצורה איטית אך רצופה עד אשר היא מכסה את כל הראש.

הסיבה הראשית להתקרחות אצל גברים היא סיבה הורמונלית דווקא. תרכובת בשם דיהידרוטסטוסטרון היא זאת שגורמת להתקרחות אצל גברים, והיא נוצרת כאשר מופרש טסטוסטרון בגוף הגברי. זוהי גם הסיבה לכך שהקרחת מתחילה דווקא בצדדיה של הקרקפת ובחלקה האחורי – שם להורמון יש השפעה הרבה יותר משמעותית מאשר חלקים אחרים בגוף.

ישנן לא מעט השערות שיכולות להסביר את השינויים ההורמונליים בגוף הגברי, כאשר חלקם הרב גם מסביר את התופעה של איבוד השיער. בין ההשערות תוכלו למצוא: לחץ נפשי שנגרם מאורח חיים אינטנסיבי, תזונה לא נכונה או לא מאוזנת, רמות נמוכות של אבץ, B12 וברזל, עישון באופן שכיח במיוחד, שימוש בסמים וגם שתיית אלכוהול.

ישנן גם השערות אשר טוענות כי ההתקרחות אצל גברים יכולה לנבוע מגנטיקה לא טובה, כך שאם אחד מבני המשפחה שלכם מקריח – מרבית הסיכויים כי גם אתם תקריחו בשלב מסוים בחייכם. ישנן גם השערות שמעידות כי גברים ממוצא אירופאי מקריחים בתדירות גבוהה יותר מאשר גברים ממוצא מזרחי.

התקרחות יכולה להופיע רק אצל גברים?

רוב האנשים נוטים לחשוב כי התקרחות היא בעיה נפוצה אצל גברים בלבד, וזה בהחלט נכון – אך גם נשים יכולות לסבול מסימפטומים שונים של התקרחות. ברוב המקרים נשים יחוו נשירת שיער מאסיבית כאשר המצב ההורמונלי שלהן יהיה לא מאוזן, המקרים השכיחים ביותר הן: הריונות, ירידות משמעותיות במשקל הגוף ועוד מגוון רחב של סיבות. אך הנתון המעודד אצל נשים זה שבשונה מהגברים שאצל אובדן השיער הוא בלתי ניתן לעצירה, כאשר הנשים חוזרות למצב הורמונלי מאוזן – השיער חוזר למצבו ההתחלתי והרגיל. מהסיבה הזאת התקרחות היא תופעה הרבה פחות מוכרת ושכיחה אצל נשים, והן מסוגלות לשלוט על התופעה כמעט בצורה מלאה מתחילה ועד סופה. ניתן אפילו לאזן את ההתקרחות אצל נשים על ידי שימוש בתרופות או תוספים שונים אשר יסייעו לאזן את המצב ההורמונלי.

בארץ נערכו לא מעט סקרים אשר נועדו לבחון לעומק את תופעת ההתקרחות אשר הפכה להיות מכת מדינה של ממש. בסקרים השונים נקבע כי למעלה מ-50% מהנשאלים טענו כי הם סובלים ברמה כזאת או אחרת ממצב של התקרחות. בנוסף ניתן ללמוד מהסקרים הללו כי כיום הגיל שבו מקריחים הינו גיל הרבה יותר צעיר מאשר הגיל שהיה נפוץ בעבר בישראל, וניתן לראות כי גם גברים בתחילת שנות ה-20 לחייהם סובלים ממצב של התקרחות בצורה כזאת או אחרת. לא פחות משליש מהגברים בגילאי 18 עד 25 סיפרו כי הם סובלים מאיבוד שיער, ובגילאים מבוגרים ביותר ניתן לראות כי 80% סובלים כבר ממצב של הקרחה משמעותית יותר.

אין לנו ממש בשורות טובות לגברים הישראלים, כי הנתונים הללו הם מהגבוהים ביותר בעולם. במרבית המדינות באירופה אחוז הגברים המקריחים עומד על 40-45% סך הכול, ובישראל כאמור כבר חצינו את הרף של ה-50%.

מה ההשפעות של התקרחות?

להתקרחות יש לא מעט תופעות או השפעות שהן יכולות לגרום לאנשים מסוימים. כמובן שחשוב להדגיש כי כל אדם יכול לקחת את ההתקרחות אל מקום אחר, ולא בהכרח התופעות שנפרט עליהן כן יהיו רלוונטיות כלפיכם. אך במרבית המקרים התופעות הללו מתרחשות בין אם תרצו ובין אם לא תרצו, אלה הן התופעות השכיחות ביותר מיד עם הופעת ההתקרחות.

ההשפעה המרכזית ביותר של התקרחות אצל גברים היא כמובן על הביטחון העצמי, מרבית הגברים מדווחים כי ההתקרחות מורידה באופן משמעותי את הביטחון העצמי שלהם – והם מתקשים להחזיר אותו אל המוטב. לכן מאוד חשוב להבין את המשמעות של התקרחות אצל גברים, כי זה כבר מזמן הרבה יותר מאשר אלמנט חיצוני בלבד.

ישנם גברים שאפילו נכנסו לדיכאון ממצב של התקרחות ומתקשים מאוד לחזור לחייהם הרגילים, כך ששוב הכול תלוי בראיית העולם של כל אדם. אך המשמעות של איבוד שיער היא קריטית, ולכן חשוב להבין כיצד ניתן לפתור את בעיית ההתקרחות על מנת שתוכלו להחזיר את עצמכם אל השגרה הרגילה עם ביטחון עצמי ולא מעט שביעות רצון.

מהם הפתרונות לקרחת?

 

  1. פאות ותסרוקות – מדובר אולי על הפתרון המוכר ביותר בקרב ציבור הגברים לבעיית התקרחות. עד לא מזמן זה גם היה הפתרון היחיד שהיה ניתן לדבר עליו בתור פתרון יעיל לבעיית ההתקרחות אצל הגברים. כיום תוכלו למצוא מגוון רחב של פאות חלקן אפילו משיער טבעי כך שיהיה קשה מאוד להבחין כי מדובר בפאה, ויש גם פאות פשוטות יותר שהמחיר שלהן יהיה זול.
  2. תכשירים מקומיים – כיום משווקים לא מעט תכשירים אשר מיועדים לשימוש יומיומי, כאשר בסיום תקופת השימוש ההבטחה היא כי יגדל לכם שיער במקום שבו השתמשתם בתכשיר. התכשירים הללו נמצאו לרוב יעילים אצל נשים, אך אצל גברים השימוש בתכשירים הללו עדיין לא הוכיח את עצמו בצורה טובה.
  3. השתלת שיער בטורקיה – השתלת שיער יכולה להתבצע גם בארץ, אך לרוב המחירים בארץ יהיו גבוהים מאוד ואיכות הטיפול תהיה ירודה. מהסיבות הללו מוטב לבצע השתלת שיער דווקא בחו"ל, כאשר המדינה המובילה כיום היא ללא ספק טורקיה. השתלת שיער בטורקיה תפתור את הבעיה מהיסוד ותאפשר לכם לחזור למצב שבו השיער גדל ללא כל מגבלה או בעיה. השתלת שיער בטורקיה מתבצעת בהרדמה מקומית ובמחירים יחסית שפויים אל מול כל שאר האופציות הקיימות כאן. בסופו של יום לאחר מספר ימים של התאוששות, תוכלו לחזור לשגרה – עם שיער שופע ומלא שיגדל בדיוק כמו השיער הרגיל שהיה לכם עד כה. היתרון הוא שמדובר על זקיקי שיער חזקים יותר כאלה שיחזיקו לכם מעמד זמן רב על הראש ללא הופעת התקרחות נוספת.
שתף
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב skype
רוצה שיער מלא?
מידע מקצועי