10 סיבות וגורמים להתקרחות ולנשירת שיער והדרך למנוע כל אחת מהן

תופעת ההתקרחות הייתה מאז ותמיד מנת חלקם של חלקים נרחבים באוכלוסייה. התופעה נפוצה במיוחד אצל גברים, אך ניתן לראות בצורה ברורה כי גם נשים עשויים לסבול ממנה. ההתקרחות מוגדרת בתוך תופעה גופנית, אך בשונה מתופעות גופניות אחרות יכולות להיות לא מעט רבדים שמביאים אותה לידי ביטוי. הרבדים הללו הם רבדים חברתיים, רבדים פסיכולוגיים ואפילו להפתעת לא מעט אנשים גם רבדים כספיים.למרות שאנו נוטים שלא להסתכל לאמת בעיניים – מחקרים הראו כי אנשים הסובלים מהתקרחות אינם רצויים במקומות עבודה וגם בחברויות. מהסיבה הזאת מרבית האנשים שסובלים מהתקרחות עלולים לסבול גם מביטחון עצמי ירוד וממצבי רוח תנודתיים. ההתקרחות היא אומנם תופעה טבעית של הגוף, אך כיום יש לכם את היכולת למנוע אותה או לכל הפחות לעכב את התפשטותה בצורה משמעותית. צריך לעשות את ההפרדה בין נשירת שיער ובין התקרחות, מדובר על שתי תופעות שונות לחלוטין. נשירת שיער מתרחשת בקצב איטי יותר מאשר התקרחות, וברוב המקרים לא שמים לכך לב מכיוון שהשיער החדש צומח בהתאם לקצב הנשירה. התקרחות היא מצב שונה לחלוטין שבו קצב הנשירה של השערות הינו כל כך גדול, שאפילו קצב הצמיחה איננו מצליח לכפות על כך. במצב כזה בתוך זמן קצר השיער מתחיל להיות מאוד דליל, וזאת רק שאלה של זמן עד שיתחילו להופיע קרחות. 

מהן הסיבות השכיחות ביותר להתקרחות?

יש לא מעט מחקרים הקשורים להתקרחות הן אצל גברים והן אצל נשים, והתוצאות יכולות להיות מאוד מפתיעות. שני שליש מהאוכלוסייה בעולם כולו (גברים ונשים כאחד) סובלים מנשירת שיער או מהתקרחות. כמובן שלכל אחד מהם זה בא לידי ביטוי בתדירות שונה ובקצב שונה.אחת מהסיבות השכיחות ביותר להתקרחות אצל גברים ונשים קשורה לגנים שעוברים בין בני המשפחה. כלומר אם בני המשפחה סובלים מנשירת שיער או התקרחות, ישנו סיכוי משמעותי כי גם אתה תסבול מנשירת שיער או התקרחות בשלב כזה או אחר בחייך. אצל גברים הנשירה מתחילה מאזור המצח כך שנוצר סוג של מפרצים וגם מהאזור האחורי של הראש המכונה גם כאזור הכתר. אצל נשים המצב שונה לחלוטין, הן עלולות לסבול ממצב של התקרחות בכל האזורים בראש ללא קשר לאזור אחד ספציפי. כך שלא ניתן לשים את האצבע על אזור אחד ספציפי, וזאת הסיבה לכך שלא מעט נשים שסובלות מנשירת שיער מאסיבית מגיעות למצב שהקרקפת חשופה לחלוטין. 

כיצד אורח החיים שלנו עשוי להשפיע על ההתקרחות?

 כמו שבטח הבנתם תופעת ההתקרחות היא תופעה גנטית שעשויה לעבור בירושה בין בני המשפחה לדורותיהם. אבל גם לכם יש השפעה על מצב ההתקרחות שלכם, ולא מן הנמנע כי אורח החיים שלכם עשוי בצורה כזאת או אחרת להשפיע על קצב ההתקרחות. חשוב שתכירו את כל אותם האלמנטים שעשויים לזרז התקרחות ואף להימנע מהם, כך תוכלו להגיע למצב שהתופעה נפסקת או לכל הפחות מורידה את הקצב שלה.
  • לחץ נפשי לאורך זמן – כל אחד מאיתנו יכול להגיע למצב שבו הוא סובל מלחץ או מסטרס מסיבות כאלה ואחרות. מצבי לחץ קיצוניים עשויים להוביל לכך שנשירת השיער תהפוך להיות משמעותית יותר מאשר היא הייתה בעבר. המדענים טוענים כי במצבי לחץ לא מגיע מספיק דם לזקיקי השיער, דבר שגורם להם פשוט לנשור בקצב שעד כה לא יצא לכם להכיר.
  • עישון כבד – העישון הוא אחד מהגורמים המשמעותיים ביותר להתקרחות, אך גם למחלות נוספות כמו שאתם בטח יודעים. מחקרים שנערכו בעשורים האחרונים הראו בצורה חד משמעית כי אנשים שמעשנים עישון כבד מגבירים את הסיכוי לנשירת שיער מאסיבית. המחקר כמובן עשה השוואה בין גברים מעשנים ובין גברים לא מעשנים והוביל לתוצאות חד משמעיות בנושא הזה.
  • תזונה לקויה – האם אתם מודעים ליתרונות של האוכל שנכנס לגוף שלכם? ברוב המקרים אתם אוכלים כי פשוט אתם רעבים, אך בפועל לאוכל שנכנס לגוף שלכם יש השפעה גם על ההתקרחות. במקרה שבו אדם מסוים אוכל מזון לא בריא או מזון ללא סיבים תזונתיים הוא יגביר את קצב נשירת שיער באופן משמעותי. הסיבים התזונתיים מחזקים את זקיק השיער ונותנים לו את היכולת להישאר יציב לאורך זמן.
  • שינויים הורמונאליים – שינויים הורמונאליים נפוצים בעיקר אצל נשים, והם מהווים את אחת מהסיבות השכיחות ביותר להתקרחות אצל נשים. שינויים הורמונאליים לפני או בזמן הריון עשויים להוביל למצב של התקרחות או נשירת שיער מואצת. בנוסף שינויים הורמונאליים כתוצאה מצריכת תרופות מסוימות עשוי גם הוא להוביל למצב של נשירת שיער אצל גברים ונשים כאחד.
  • תסרוקות וטיפולים אסתטיים – גם התופעה הזאת נפוצה בעיקר אצל נשים, כאלה שאוהבות לשנות את התסרוקות ואת המראה של השיער שלהן. במקרה שבו ישנה התעסקות מאסיבית עם השיער בין אם מדובר על תסרוקות או על שינוי צבע, הדבר עשוי להוביל לנשירת שיער באופן מוגבר. כך שחשוב מאוד שתכירו את הנתון הזה לפני שאתן נכנסות לספר בכל שבוע.
 

כיצד ניתן למנוע התקרחות או נשירת שיער מוגברת?

 אם אתם סובלים מנשירת שיער או מהתקרחות כתוצאה מגנטיקה, אין לכם שום דבר למנוע לחלוטין את ההתקרחות. אך יש לכם את היכולת לעכב אותה, ולגרום לכך שהיא תהפוך להיות הרבה פחות משמעותית ממה שהיא כיום. ככל שתשפרו את אורח החיים שלכם, כך תוכלו להגיע למצב שההתקרחות תהפוך להיות לאלמנט משני בחייכם. אחד מהמצבים השכיחים ביותר להתקרחות או לנשירת שיער אצל גברים ונשים זה מצבי לחץ משמעותיים. אומנם לאף אחד אין את היכולת להגיע למצב של הימנעות מוחלטת ממצבי לחץ, אך יש אפשרות להפחית אותם עד למינימום האפשרי. ניתן אפילו לפנות לאנשי מקצוע שמוסמכים במניעת מצבי לחץ – בין אם מדובר על פסיכולוגים, מעסים או אנשי מקצוע שמציעים טיפולים טבעיים. כל אחת מהאפשרויות הללו יכולה להיות רלוונטית עבורכם, ולהוביל אתכם למצב שבו מצבי הלחץ יגיעו בתדירות הרבה יותר נמוכה ואפילו תוכלו לשלוט עליהם באופן מוחלט.מומחים טוענים כי אחת מסיבות המרכזיות לכך שגברים מגיל צעיר סובלים כיום מהתקרחות היא תזונה לקויה. גברים ונשים בשנות ה-20 לחייהם אוכלים מאכלים שיש בהם ערך תזונתי נמוך במיוחד, דבר שמזרז את קצב נשירת השיער ומוביל אותם למצב של התקרחות. לפיכך אתם צריכים לשים לב לכל דבר שנכנס לכם לפה, ולמנוע אכילת ג'אנק פוד עד למינימום האפשרי. בנוסף תוכלו להעשיר את התפריט שלכם במזונות שיש בהם ערכים תזונתיים טובים. איך שלא תסתכלו על זה קצב נשירת השיער או ההתקרחות אומר לא מעט על אורח החיים שלכם. לכן חשוב מאוד שלא תזניחו את הנושא הזה ותיתנו לו את מלוא תשומת הלב על מנת שתוכלו להמשיך בשגרת החיים הרגילה שלכם. שיער מלא ומבריק הוא אחד מסממנים הבולטים ביותר לכך שהבריאות שלכם יציבה, ושהחיים שלכם באופן כללי מתקדמים בדיוק כמו שאתם רוצים. כל בעיה קטנה צריכה לקבל מענה מידי מהצד שלכם, כך תוכלו למנוע מצב שבו בעיה קטנה הופכת להיות בעיה גדולה שתוביל לנשירת שיער או להתקרחות.
שתף
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב skype
רוצה שיער מלא?
מידע מקצועי
אחוז המתקרחים בקרב גברים בעולם

לא תמיד התקרחות היא סימן רב, על פי מחקרים שנערכו ברחבי העולם – ישנם מקרים שבהם קרחת נתפסת בתור משהו סמכותי, בוגר ודומיננטי אצל גברים