השתלות שיער – לא רק לגברים

השתלות שיער עשויות להיראות מסתוריות לאלה שמתחילים לשקול הליך זה, מה שהופך בקלות הליך זה לסטיגמה. במציאות, השתלות שיער יכולות להראות אמתיות הרבה יותר מכפי שהמוניטין רומז עליהן מזה זמן רב.

הליך השתלת השיער מתפתח כל הזמן והופך יותר ויותר לפרוצדורה מתקדמת כאשר מידע נוסף ומפורט עומד לרשותם של המטופלים הפוטנציאליים ומסייע להם לקבל החלטה מושכלת.

כמו הגדלת חזה או הליכים קוסמטיים אחרים, גם השתלות שיער הן חוויה פרטית ואישית מאוד, אבל למרות זאת, יש כמה דברים משותפים שמסקרנים אנשים המתעניינים בהשתלות שיער, ובוודאי גם אתכם – בין אם אתם שוקלים לנקוט בדרך זו כפתרון לנשירת השיער שלכם, ובין אם אתם פשוט סקרניים לגבי ההליך.

  • השתלות שיער לא מיועדות רק לגברים

השתלות שיער בדרך כלל קשורות לגברים המחפשים פתרון לנשירת שיער המאפיינת את התבנית הגברית, אבל היום יותר ויותר נשים פונות לקליניקות כדי לעבור הליך זה. לדוגמה, אחת הקליניקות בניו יורק מדווחות ש-27% מהמטופלים הן נשים.

גם נשים מתעניינות באפשרות למלא את קו השיער הקדמי שהתדלדל או אפילו ליצור אשליה של קו שיער נמוך יותר, על ידי הגדלת צפיפות השיער מסביב לפנים. הוספה של זקיקי שיער בריאים לאורך כל הקו הקדמי של השיער יכולה לספק שיפור קוסמטי משמעותי ביתר לנשים עם שיער ראש דליל.

  • לא כל מי שחווה נשירת שיער עשוי להיות מועמד טוב להשתלת שיער

אין ספק שהשתלות שיער יכולות להציע הבדל עצום לאנשים הסובלים מנשירת שיער. יחד עם זאת, הליך זה לא מתאים לכול אחד. המשמעות היא שיש כמה קריטריונים מרכזיים שהמטופלים צריכים לקחת בחשבון:

  • האם יש להם מספיק שיער שיכול לספק תרומה לאזורים הדלילים או המקריחים יותר?
  • איזה סוג שיער יש להם?

חשוב להבין שהתקרחות גברית, המכונה גם נשירת שיער אנדרוגנטית (Androgenetic), אשר נגרמת כתוצאה מרמה גבוהה של ההורמון הגברי אנדרוגן – היא זו שבדרך כלל נחשבת לסוג ההתקרחות האופטימלי להליך השתלת שיער. כלומר, חשוב שהשיער התורם עצמו, לא יהיה בתהליך של נשירה.

  • יש שתי דרכים לקצירת זקיקי שיער בריאים

למרות שהמטרה הסופית היא זהה – יצירת צפיפות שיער גבוהה יותר – יש שתי שיטות שונות להשגת השתלת שיער מוצלחת ושתיהן מתבצעות בהליך שדורש הרדמה מקומית.

לאחר שההרדמה מתחילה לפעול, נאספים זקיקי שיער בריאים מהאזור התורם, החלק האחורי של הראש, בשתי דרכים:

  • חילוץ פיסת קרקפת דקיקה עם שיער, וסגירת האזור בתפרים.

שיטה זו קרויה השתלת יחידת זקיקים – FUT (Follicular Unit Transplantation), והיא משאירה צלקת לינארית דקיקה החבויה בתוך השיער הקבוע, כך שבתום תהליך ההשתלה הצלקת לא תיראה לעין. לאחר מכן, שולפים מתוך פיסת הקרקפת זקיקים בודדים להשתלה, בעזרת מיקרוסקופ.

  • חילוץ זקיקי שיער בודדים בזה אחר זה באמצעות פינצטה מיוחדת.

שיטה זו קרויה מיצוי יחידת זקיקים – FUE (Follicular Unit Extraction), ובדרך כלל היא מחייבת קיצוץ השיער באזור התורם, כדי שהרופא יוכל לראות בצורה היעילה ביותר כיצד נתלשות השערות משטח הקרקפת. בשיטה זו רוב השיער נותר שלם, כך שהאזורים שנקצרו לא נראים לעין ברגע שהשיער צומח חזרה. שיטה זו לא דורשת תפרים.

  • ההליך יכול להימשך שמונה שעות

יש לצפות לבילוי חלק ניכר מהיום בקליניקה של הרופא המנתח, ויש להצטייד במלווה שיסיע את המטופל הביתה בתום הטיפול.

ההליך הכירורגי הוא סיפור שנמשך 8-5 שעות ותופס כמעט את כל היום. בהליך עצמו המטופלים נמצאים במצב של דמדומים נוחים ומבלים את רוב היום בצפייה בסרטים כשהם נחים על כיסא המטופלים.

התוצאות של הטיפול אינן מיידיות. אחד המיתוסים הגדולים ביותר שקשור להשתלות שיער הוא שאפשר ליהנות מיד משיער מלא וארוך, אבל האמת היא שיעברו כמה חודשים עד שהזקיקים המושתלים יצמיחו שיער חדש.

  • השתלות שיער יכולות להיראות טבעיות לחלוטין – כל עוד הטיפול נעשה על ידי המנתח הנכון

מועמדים להשתלת שיער מודאגים לעתים קרובות מהמראה הבולט של תוצאת ההליך, אבל כאשר הטיפול מבוצע על ידי מנתח מנוסה, הקרקפת לא תיראה כמו ראש של בובה ואנשים לא ישימו לב שהאדם עבר השתלת שיער.

מבחינה טכנית, כל מנתח יכול לבצע השתלת שיער, ולכן חשוב לבחור ברופא מומחה עם ניסיון רב בהשתלת שיער כירורגית.

שתף
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב skype
רוצה שיער מלא?
מידע מקצועי
אחוז המתקרחים בקרב גברים בעולם

לא תמיד התקרחות היא סימן רב, על פי מחקרים שנערכו ברחבי העולם – ישנם מקרים שבהם קרחת נתפסת בתור משהו סמכותי, בוגר ודומיננטי אצל גברים